تنظیمات
(Windows Server (2012 R2

آشنایی با (Windows Server (2012 R2

 

 

 

در این نوشته قصد داریم که با سه موضوع در مورد ویندوز سرور شروع کنیم:

 

۱٫ ویندوز سرور چیست و آن را تعریف کنید (با مثال)
۲٫ سرویس های (خدمات) ویندوز سرور چیست؟ (با ذکر سه مثال)
۳٫ در چه زمان و مکانی از ویندوز سرور استفاده میکنیم؟

 

 

موضوع اول مورد بحث ما این بود که ویندوز سرور چیست؟ در این جا ما تعریفی که از ویندوز سرور داریم

یک سیستم عامل است که بر روی سرور یک مکان نصب و راه اندازی میشود تا یک سری از کارهای شبکه ای را که مورد نیاز کاربر است فراهم سازد.

از مهمترین این کارها میشود اشاره کرد به ارتباط کاربرها با یکدیگر و به اشتراک گذاری کارها یا وظایفشان به یکدیگر.با این که ویندوز سرور کارهای بیشتری میتواند برای ما انجام بدهد.

 

اما دو تا از مهم ترین کارها یا بهتر است بگوییم که مفاهیم شبکه را انجام میدهد آن هم به صورت بسیار راحت. البته شاید یک سوال پیش بیاید که میشود با سیستم عامل های ویندوزی (یا لینوکسی و یا ….) این کار را انجام داد و حتی بسیار راحت تر

اما یک نکته را فراموش کرده اید این است که شما دیگر یک مدیریت متمرکز ندارید یا به صورت خودمونی تر دیگر رییس یا مدیر یا کنترل کننده یا …. ندارید. یعنی هر کس که بخواهد میتواند در اطلاعات خود را بدون هیچ قانونی یا محدودیتی به اشتراک بگذارد که شاید این اطلاعات نیاز نباشد همه آن را ببینند.

 

یعنی شما میتوانید تقریبا هر کاری خواستید بکنید در آن شبکه و به این شبکه ها که به قول ما open mind  هستند ما شبکه کارها ( متخصص شبکه) به آنها میگوییم workgroup . شبکه های workgroup  با شبکه های سروری اختلافشان در همین مدیریت مرکزی است.

البته این نکته قابل تامل است که اگر در یک شبکه ی کوچک و خودمانی (۲ تا ۲۰ نفر) میخواهید راه اندازی کنید بهتر است از خاصیت workgroup  استفاده کنید.

 

 

به موضوع دوم میپردازیم که حالا خدمات کلی ویندوز سرور چه چیزهایی هستند که ما این قدر از آنها تعریف میکنیم.خدمات ویندوز سرور که خود سازندگان ویندوز سرور به آن نام role  نهاده اند انواع مختلفی هستند که وظایف مشخصی را اجرا میکنند.

در واقع میشود گفت که ویندوز سرور مجموعه ای از role ها است.بعضی از این خدمات  یا وظایف مثل DHCP (Dynamic Host Configuration Protocol) , DNS (Domain Name Service) , ADDS (Active Directory Domain Services) , grouppolicy  , … هستند.

البته این نکته باز هم قابل تامل است ( یعنی باز یادم رفت که بگم ) که چرا مثلا ویندوز سرور با مثلا سیستم عامل لینوکسی هم تراز خود نسبتا در جای خود بهتر عمل میکند.

 

به این دلیل است که کاربر با آن راحت تر میتواند ارتباط برقرار کند یعنی دارای یک رابط گرافیکی است (GUI{Graphical User Interface{) (همین علتی بر معلول اوست)(که معلول آن در این جا منظور از این است که به قول بعضی متخصصین ویندوز سرور فقط next & next  است.

یعنی اطلاعات در مورد آن که در پشت این next ها میگذرد و در پس این next ها چه اتفاقیاتی می افتد نمیدهدالبته این next ها هم خوبی دارد و هم بدی بستگی به نوع { شخصیت }استفاده کننده دارد.

 

 

بعضی خدمات ویندوز سرور اختصاصی هستند یعنی فقط متعلق به ویندوز سرور میباشد مثل hyper-v  (که برای مجازی سازی به کار میرود) و ….

بعضی دیگر از خدمات این موجود بین بقیه سیستم عامل ها هم مشترک است مثل DNS,DHCP فقط روش راه اندازی آن ها با یک دیگر متفاوت است وگرنه در آخر یک کار را انجام میدهند.مثلا DHCP  که یکی از کارهایش اختصاص ادرس به کاربرهاست در ویندوز سرور به راحتی پیاده سازی میشود و فقط با سه یا چهار تا next  حل میشود.

ولی در سیستم عامل های دیگر این کار با دستور زدن ((command انجام میشود ولی در نهایت همان کار را انجام میدهد و یا سرویس DNS  که کار کار ترجمه نام ها است.یعنی به جای اینکه ما یک نفر را با آدرسی که به او در شبکه داده ایم صدا کنیم با نامش صدا میزنیم که باعث راحت تر شدن و سریع تر شدن انتقال اطلاعات بین کاربران میشود(البته منظور از سریع تر و راحت تر شدن این سات که برای کاربر این راحتی و سرعت اتفاق می افتد وگرنه که به سرور کمی فشار (load ) وارد میشود)

با چهار یا پنج تا next  انجام میشود.یا یکی دیگر از سرویس های اختصاصی ویندوز سرور (Microsoft) است که کار آن ایجاد و مدیریت کاربرهاست.این کار بسیار راحت و نسبتا سریع انجام میشود و یک قابلیت بسایر وسیع به شما میدهد برای مدیریت کاربرها.

 

 

و میرسیم به آخرین موضوع که ویندوز سرور در چه زمانی و مکانی مورد استفاده است.

رابط کاربری گرافیکی (GUI ) هم مزیت دارد و هم نقصان.نقصان آن هم به دلیل این است که GUI  داردو آسیب پذیر است نسبت به حملات هکری.

زیرا این رابط گرافیکی باعث شده بار اضافی به سرور (سیستم یا دستگاه ) وارد شود و همچنین کدهای زیادی برای این رابط گرافیکی نوشته شده و میتوان از طریق همین رابط گرافیکی حملات هکری را انجام داد.پس ویندوز سرور به درد جاهای پر اهمیت و حساس نمیخورد و مناسب جاهای نسبتا کم اهمیت و بی اهمیت (از لحاظ امنیت) است.

ولی از نظر مکانی محدویتی ندارد ولی پیشنهاد شده که برای محیطی که کاربران آن تعداد کم تا نسبتا زیاد دارند (بین ۲ تا ۱۰۰ نفر کاربر) است مورد استفاده قرار بگیرد.اما در کل میشود به آن اعتماد کرد و در یک شرکت نسبتا ۵۰ کاربری که اهمیت متوسطی دارد استفاده کرد.

 

 

باز هم ممنونم که در این نوشته همراه من بودید و این مطالب رو مطالعه کردید و امیدوارم که وقتتان را نگرفته باشم و مفید واقع شده باشد.

با تشکر از شما محمد حسین امیری